Μπακς – Χοκς 125-91: Ξέσπασαν οι Μπακς και διέλυσαν τους Χοκς

Μετά το break στο πρώτο ματς στο Μιλγουόκι, οι Μπακς ήταν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στους Ατλάντα Χοκς να φύγουν με 0-2.

Έτσι, με εντυπωσιακή αντίδραση και ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο, διέλυσαν τα Γεράκια με 125-91 ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Ανατολής.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε αντίπαλο, σκόραρε 25 πόντους (11/15 δίποντα, 3/4 βολές) σε 29 λεπτά συμμετοχής και γέμισε τη στατιστική του με εννέα ριμπάουντ, έξι ασίστ και δύο κλεψίματα.

Ο Χόλιντεϊ ήταν για δεύτερο σερί ματς καταπληκτικός (22 πόντοι, 6/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε 32 λεπτά), ο Μίντλετον πλησίασε το triple-double (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε 28 λεπτά) και ο Μπρουκ Λόπεζ γέμισε τη στατιστική του (16 πόντοι σε 23 λεπτά, 3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 κλεψίματα).