Εύκολα ο Ολυμπιακός Β’ (61-87)

Σαν… σίφουνας πέρασε από την Καβάλα ο Ολυμπιακός Β’, με την ομάδα του Πειραιά να επικρατεί εύκολα με 87-61 και να… στέλνει μήνυμα στον Απόλλωνα Πάτρας, ενόψει του μεταξύ τους ντέρμπι.

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και έδειξαν τις διαθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά. Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 και έκλεισε το ημίχρονο στο +16.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ολυμπιακού Β’ παρέμειναν συγκεντρωμένοι και έφτασαν στη νίκη με χαρακτηριστική ευκολία, επικρατώντας με διαφορά 26 πόντων της Καβάλας.

Οι Σκουλίδας και Χρηστίδης πέτυχαν από 15 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Νικολαΐδης και 11 ο Μελισσαράτος. Από τους γηπεδούχους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πάτρας με 13.

Η ομάδα του μεγάλου λιμανιού, παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε λόγω κορωνοϊού, έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και πλέον στρέφει το βλέμμα της στο ντέρμπι κορυφής που ακολουθεί με τον Απόλλωνα Πάτρας.

Δεκάλεπτα: 18-25, 32-48, 50-66, 61-87

Καβάλα (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης 6 (1), Σαββίδης 12 (1), Αμπατζάς 11 (1), Βακουφτσής 8, Καρκατσέλης 2, Καραγιώργος, Πάτρας 13, Καρακεχαγιάς 8 (2), Συλαίος, Μακαρίτης 1.

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Μωραΐτης 3, Νικολαΐδης 12 (1), Κολοβέρος 7 (1), Καμπούρης 4, Τσόχλας 9 (1), Σκουλίδας 15 (5), Δρίτσας 3 (1), Κάδρας 4, Χρηστίδης 15 (1), Τσάμης 4, Μελισσαράτος 11.