Νίκη για την Ζαλγκίρις αλλά θέλει… θαύμα για την οκτάδα

Με 16 τρίποντα και έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Λεκαβίτσιους, Γουόκαπ και Χάγιες, η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε εντός έδρας της Αλμπα με 96-86 για την 32η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 16η νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Μια νίκη που τους διατήρησε μαθηματικά στη μάχη για την 8άδα, αλλά μόνο με… θαύμα θα καταφέρουν να περάσουν στα πλέι οφ.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Λεκαβίτσιους με 21 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Γουόκαπ και Χάγιες, που πέτυχαν από 15 πόντους. Από τη γερμανική ομάδα (11-21) ξεχώρισαν οι οι Έρικσον και Σίβα, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-2 και λίγο αργότερα με 17-9. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και μείωσαν στους δύο πόντους τη διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-23). Στην δεύτερη περίοδο οι Γερμανοί μπήκαν και πάλι καλύτερα και με ένα σερί 10-5 βρέθηκαν στο +7 (33-26). Ο Λεκαβίτσιους πήρε πάνω του το παιχνίδι της Ζαλγκίρις και κατάφερε να μειώσει σε 35-34 στο 15’. Ο Ερικσον, όμως, ήταν ασταμάτητος στο πρώτο μέρος και με συνεχόμενους πόντους βοήθησε την Αλμπα να κλείσει το ημίχρονο στο +10 (51-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, με την Ζαλγκίρις να «σφίγγει» την άμυνά της και με απανωτά τρίποντα να μειώνει τη διαφορά, ενώ στη συνέχεια μάλιστα πέρασε μπροστά με 59-58. Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό στις δύο πλευρές του παρκέ και με επιμέρους σκορ 27-10 στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαν στην τέταρτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 68-61.

Με νέο σερί 8-2 στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου η Ζαλγκίρις έφτασε στο 13 (76-63) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 21 (89-68), με τους Λιθουανούς στο τελευταίο κομμάτι να χαλαρώνουν και την Αλμπα να μειώνει στους 10 (96-86).

Προηγούμενο άρθρο«Διαστημική» Εφές διέλυσε την Ρεάλ στην Μαδρίτη (108-83)