Προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Μίλαν-Μια ανάσα από τους «8» Βιγιαρεάλ, Άγιαξ και Ρόμα

Ο Δανός αμυντικός, Σιμόν Κγιάερ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων «πήρε τη μπουκιά από το στόμα» της Γιουνάιτεντ και με το τελικό 1-1 έδωσε στη Μίλαν το μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Από το πρώτο κιόλας ματς με την Ντιναμό Κιέβου η Βιγιαρεάλ φρόντισε να «καθαρίσει» με την υπόθεση πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης. Στο «Ολιμπίνσκι» το «κίτρινο υποβρύχιο» νίκησε με 2-0 και πλέον η ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (18/03) στο «Κεράμικα» έχει (ουσιαστικά) αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τον αντίπαλό του στην επόμενη φάση του Europa League σκέφτεται πλέον ο Άγιαξ, μετά τη νίκη του με 3-0 επί της Γιουνγκ Μπόις στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Άμστερνταμ. Οι πρωταθλητές Ολλανδίας «καθάρισαν» το ματς στο δεύτερο ημίχρονο με τα τέρματα των Κλάασεν, Τάντιτς και Μπρομπέι.

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Ρέιντζερς μετά το εκτός έδρας 1-1 με την Σλάβια Πράγας, σκορ που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τα τέρματα των Στάντσιου και Χελάντερ.

Ενας φαινομενικά πολύ δύσκολος αγώνας εξελίχθηκε σε περίπατο για τη Ρόμα που νίκησε 3-0 τη Σαχτάρ και πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στους προημιτελικούς του Europa League. Πολύ κοντά στην πρόκριση είναι και η Τότεναμ μετά το 2-0 -έργο Χάρι Κέιν- επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο Λονδίνο, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε η Γρανάδα της Μόλντε, που όπως φαίνεται δεν θα καταφέρει να πετύχει ακόμα μία έκπληξη.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων αγώνων των «16» του Europa League:

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Ρέϊντζερς (Σκωτία) 1-1 (7΄ Στάντσιου – 36΄ Χελάντερ)

Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ (Αγγλία)-Μίλαν (Ιταλία) 1-0(50΄ Ντιαλό)

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)-Βιγιαρεάλ (Ισπανία) 0-2(30΄ Τόρες, 56΄ Αλμπιόλ)

Αγιαξ (Ολλανδία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 3-0(62΄ Κλάασεν, 82΄ Τάντιτς, 90΄+2 Μπρομπέι)

Γρανάδα (Ισπανία)-Μόλντε (Νορβηγία) 2-0 (26΄ Μολίνα, 76΄ Σολντάδο)

Τότεναμ (Αγγλία)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 2-0 (25΄, 70΄ Κέιν)

Ρόμα (Ιταλία)-Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) 3-0 (23΄ Πελεγκρίνι, 73΄ Ελ Σαράουι, 77΄ Μαντσίνιο)

Ολυμπιακός (Ελλάδα)-Αρσεναλ (Αγγλία) 1-3 (58΄ Ελ Αραμπί – 34΄ Έντεργκααρντ, 79΄ Γκάμπριελ, 85΄ Ελνένι)