Ντόρτμουντ και Πόρτο προκρίθηκαν στους «8» του Champions League

Αναλυτικά:

Γιουβέντους-Πόρτο 3-2 παρ (2-1 κ.α)

Οι «Δράκοι» πάγωσαν στο 19’ το Τορίνο καθώς ο Σέρχιο Ολιβέιρα ευστόχησε με πέναλτι και έβαλε μπροστά στο σκορ την Πόρτο (0-1). Ο Κιέζα στο 49’ έφερε το ματς στα ίσα (1-1) με την Μεγάλη Κυρία πλέον να ψάχνει το γκολ της νίκης που θα έστελνε το ματς στη παράταση. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ταρεμί (54’) αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο ματς και αποβλήθηκε αφήνοντας την Πόρτο με παίχτη λιγότερο για το υπόλοιπο του αγώνα. Πάλι ο Κιέζα στο 63’ πέτυχε το 2-1 όπως το σκορ του πρώτου ματς και πλέον τα πάντα ήταν ανοιχτά για την πρόκριση. Το ματς οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, όπου στο 115’ πάλι ο Σέρχιο Ολιβέιρα βρήκε δίχτυα για το 2-2 που έδωσε και το εισιτήριο της πρόκρισης στους «Δράκους» για τους «8» του Champions League. Στο 117’ ο Ραμπιό διαμόρφωσε το 3-2 για την Γιουβέντους

Ντόρτμουντ-Σεβίλη 2-2

Ο Χάαλαντ απλοποίησε ακόμα περισσότερο τα πράγμα για την Ντόρτμουντ καθώς σκόραρε στο 35’ ανοίγοντας το σκορ (1-0) και πλέον η Σεβίλη βρέθηκε στο καναβάτσο καθώς χρειάζονταν τρία τέρματα χωρίς να δεχτεί κάποιο για να πετύχει την ανατροπή. Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Χάαλαντ και πάλι ανέβασε το σκορ στο 2-0 (54’) με πέναλτι, σφραγίζοντας το εισιτήριο της πρόκρισης για την Ντόρτμουντ στους «8» του Champions League. Η Σεβίλη μείωσε με πέναλτι του Εν-Νεσίρι στο 69’ (2-1), και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εν-Νεσίρι και πάλι διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Προηγούμενο άρθροΑντεπίθεση Πουτζδεμόν για την άρση ασυλίας- Επικριτικές αρκετές πολιτικές ομάδες για την απόφαση του ΕΚ
Επόμενο άρθροΑποτροπιασμός και σοκ από τα βίαια επεισόδια στη Ν. Σμύρνη – Εικόνες καταστροφής