Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τον «σκόπελο» της Κηφισιάς

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στην έδρα της Κηφισιάς αλλά πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και ξεκίνησε με τρίποντο το 53ο πρωτάθλημα της Volley League.

Στον αγώνα που ολοκλήρωσε την πρώτη αγωνιστική, η Κηφισιά με το σερβίς και το μπλοκ της έβαλε δύσκολα στους «ερυθρόλευκους», που χρειάστηκε να επιστρατεύσουν όλη την ισχύ του Εγκλεσκαλνς και του Μιγιάιλοβιτς για να φτάσουν ως τη νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνάντησαν αντίσταση από την αξιόμαχη ομάδα των βορείων προαστίων, που ισοφάρισε προσωρινά κατακτώντας το δεύτερο σετ και προβάλλοντας αντίσταση στο τρίτο, αλλά δεν κατόρθωσε να ακολουθήσει ως το τέλος.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Λετονός διαγώνιος του Ολυμπιακού Έρμανς Έγκλεσκαλνς, που οδήγησε επιθετικά την ομάδα του σημειώνοντας 30 πόντους, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησε ο Σέρβος ακραίος Νίκολα Μιγιάιλοβιτς (19).

Από τους γηπεδούχους προσπάθησε περισσότερο ένας πρώην παίκτης των «ερυθρόλευκων», ο Νίκος Ζουπάνι, που μέτρησε 19 πόντους.

Προηγούμενο άρθροΜέΡΑ25 :Μαζική αντίδραση για να μην εφαρμοστεί ο πτωχευτικός